Ondřejník

01.05.2023

Ondřejník je geomorfologický okrsek Štramberské vrchoviny. Tento samostatný masiv se táhne od severu na jih přes vrcholy Ondřejník (890 m), Úbočí (864 m), Stanovec (899 m) a nejvyšší vrchol Skalka (964 m). 

Jediným vrcholem Ondřejníku přístupným po turistické stezce je Skalka, na jejímž jihozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, tvořená převážně jedlobukovým porostem starým až 180 let, který místy nabývá charakteru pralesa. Z vrcholu se nabízí výhled na Radhošťskou hornatinu.

Balvany pod vrcholem Skalky daly podnět ke vzniku legendy, podle které zbojník Ondráš (Ondřej Fuciman, nar. 1680) ukrýval svůj lup do podzemí Lysé hory, kam prokopal ze Skalky chodbu, jejíž vchod zavalil právě těmito balvany.

Široké výhledy se naskýtají i z ostatních stran masívu: na severním a západním úbočí na Podbeskydskou pahorkatinu, na východním úbočí na Lysohorskou hornatinu. Po úbočí vedou krom několika pěších turistických stezek také dvě běžkařské trasy. Na několika místech průseky na prudkých srázech nabízejí možnost paraglidingu.

Pod vrcholem Ondřejník se na východní straně nachází turistická chata Ondřejník, která byla postavena Klubem českých turistů v letech 1906-1907 a rozšířena roku 1930. V roce 1933 byla v jejím sousedství postavena chata Solarka, která však roku 2002 vyhořela. V lokalitě Solarka se rovněž nachází kaple svatého Antonína Paduánského, u které se v den svátku tohoto světce koná každoročně pouť.

Ondřejník

Chtěli byste se vydat na tohle úžasné místo ale nevíte kudy.?

Naskenujte QR a mapa Vás navede jak se dostanete přímo s Hostince u Řeky na tohle místo.

Na kole
Na kole

Fotogalerie